Latarnia Morska Rozewie – najstarsza latarnia na polskim wybrzeżu

Latarnia morska Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. Moim zdaniem to najciekawsza latarnia w Polsce. Od tego miejsca zacząłem swoją przygodę zwiedzania latarni morskich.

Latarnia Morska Rozewie

Jak dojechać do latarni

Latarnia mieści się na początku Jastrzębiej Góry, jadąc od strony Władysławowa. Zatrzymujemy się na parkingu przy głównej drodze, gdzie zostawiamy samochód. Od parkingu do latarni prowadzi nas piękna aleja drzew, ulica Leona Wzorka. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tutaj prawie dwadzieścia lat i został zamordowany przez Niemców we wrześniu 1939 roku.

Latarnia ma kilka kondygnacji. Stanowią ciekawe przystanki podczas wspinaczki po stromych schodach, co ma szczególne znaczenie, gdy jesteśmy z dziećmi. W jednym z pomieszczeń latarni znajdują się miniaturowe modele latarni morskich. W innych salach i przed budynkiem jest wiele ciekawych tablic, map oraz sporo informacji z historii obiektu.

Już w 1696 roku zaznaczano latarnię na szwedzkiej mapie

 

Patron latarni

Miłośnicy literatury polskiej mają też nie lada gratkę. Według legendy, w latach dwudziestych ubiegłego wieku w jednym z pomieszczeń latarni mieszkał i pisał swoje powieści Stefan Żeromski. W formie eksponatów zachowały się tutaj jego rękopisy oraz wydania książek. Jest patronem tej latarni i na dziedzińcu ma swój pomnik.

Tablica upamiętniająca twórczość Stefana Żeromskiego

Pomnik Stefana Żeromskiego przy Latarni Morskiej Rozewie

 

 

 

 

 

 

 

 

Piękne widoki ze szczytu

Ze szczytu latarni można podziwiać piękno panoramy Jastrzębiej Góry i okolic. Na horyzoncie widać nieczynną już latarnię Rozewie II.

Panorama Jastrzębiej Góry, widok z Latarni Morskiej ROZEWIE

W cenie biletu można zwiedzać budynek maszynowni, w którym mieszczą się eksponaty wykorzystywane w przeszłości.

Budynek maszynowni przy latarni morskiej Rozewie

Pamiętajcie, że wszystkie latarnie morskie udostępnione są do zwiedzania dla dzieci od czwartego roku życia. Warto o tym pamiętać, jeśli wybieracie się całą rodziną.

 

Zdobywanie kolejnych latarni jest dla całej mojej rodziny piękną przygodą. Każda z bliz jest inna, każda ma swoją historię.  Dodatkowe emocje wyzwala w nas cel zdobycia Odznaki Turystycznej Miłośnika Latarni Morskich BLIZA. Dążenie do zdobycia brązowej i potem srebrnej odznaki stanowi motywację do zdobywania kolejnych latarni, a widok ze szczytu każdej z nich pozostawia niezapomniane wrażenia…

Co najbardziej podobało się Wam w tej latarni? Czy był to jakiś model latarni albo statku? A może ze szczytu latarni zobaczyliście domek, w którym mieszkaliście? Napiszcie, co Waszym zdaniem zasługuje na największą uwagę i co szczególnie polecacie innym turystom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Latarnie morskie i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz