Tysiące motyli w jednym miejscu – odwiedź Muzeum Motyli w Bochni

Kiedy ostatni raz widziałeś motyla? Jeśli lubisz przyrodę to prawdopodobnie podziwiałeś jego piękne skrzydła podczas ostatniego lata. A może kilka lat temu? Ostatnio odwiedziłem miejsce, w którym jest ich ponad sześć i pół tysiąca… Wprawdzie już nie latają, ale można się nimi pozachwycać… To największa w Polsce ekspozycja motyli z całego świata. Odwiedźcie kiedyś to miejsce a nie pożałujecie…

Niebieskie Motyle z Ekwadory

Motyle z Ekwadoru na ekspozycji Muzeum Motyli w Bochni

 

Ekspozycja Motyli z całego świata

Cała nasza wizyta w muzeum trwała około 40 minut. Celem wprowadzenia nas w świat motyli, Pan Filip, który zajmuje się prowadzeniem obiektu, przekazał nam wiele ciekawostek o tych pięknych owadach. Zobaczyliśmy największe okazy z całego świata.

Muzeum składa się z dwóch pomieszczeń. Na dole zebrane można zobaczyć motyle z Europy, Afryki i Azji a na piętrze z pozostałych części świata – Australii, Oceanii i obu Ameryk. Widok tylu owadów w jednym miejscu w przeróżnych barwach zachwycił nas niesamowicie. Zobaczyliśmy motyle w przeróżnych barwach, wielkościach (mniejsze okazy mogliśmy podziwiać korzystając z dostępnych lup) i kształtach.

Na tle ekspozycji motyli z Afryki

Agrema mittrei – ciekawy motyl z Magadaskaru

Ornithoptera victoriae – motyl z Wysp Salomona

Paź królowej – o tym motylu chyba wszyscy słyszeli…

zielony motyl

Ekspozycja motyli na piętrze – Australia i Oceania oraz Ameryka

 

Muzeum Motyli w Bochni

Muzeum Arthropoda otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 11 do 16. Mieści się przy ulicy Tadeusza Czackiego 9, niedaleko ogromnej tężni solankowej.

Bilety kupiliśmy w kasie na miejscu, choć istnieje też możliwość zakupu biletu przez stronę internetową muzeum. Za bilet rodzinny 2+2 zapłaciliśmy 70 złotych.

W muzeum istnieje możliwość nabycia różnych pamiątek: zakładek do książek, magnesów i biżuterii związanej z motylami. Można też przybić ozdobną pieczęć do dzienniczka turystycznego.

Więcej informacji o całej ekspozycji, godzinach otwarcia oraz aktualnych cenach biletów uzyskacie na wspomnianej stronie: muzeummotyli.com

Facebook: Muzeum Motyli Arthropoda

Bardzo dziękujemy Panu Filipowi za poświęcony nam czas i przekazanie wielu cennych informacji i ciekawostek o tych pięknych owadach. Pragnę wspomnieć na koniec, że istnieje możliwość zorganizowania lekcji dla uczniów na temat tych pięknych stworzeń a informacje na ten temat znajdziecie Państwo na wspomnianej stronie internetowej muzeum.

Motyle od zawsze były obiektem fascynacji, a czasem inspiracji dla artystów. Powstało o nich wiele obrazów, wierszy a przede wszystkim prac naukowych. Często przepoczwarzenie się gąsienicy w motyla stanowi źródło pozytywnych przemian. Już w pierwszym wieku apostoł Paweł w Liście do Rzymian 12:2 zachęcał chrześcijan: „I nie postępujcie według wzorów tego świata, lecz starajcie się o przemianę waszych myśli, żebyście mogli zrozumieć, czego Bóg od Was chce – co jest dobre, co miłe Bogu i co prawdziwie doskonałe” (w przekładzie ks. Kazimierza Romaniuka). Użyte tu zostało greckie słowo, od którego pochodzi „metamorfoza”, które opisuje proces, w którym gąsienica tworzy kokon, z którego wychodzi jako piękny motyl.

Niech te piękne owady stanowią dla nas przykład pozytywnych przemian, dążenia do bycia lepszymi i doskonalszymi. Pamiętajmy w trudnych sytuacjach, że 'to co gąsienica nazywa końcem świata, reszta nazywa motylem’ (Gianrico Carofiglio).

Życzę Wam samych dobrych zmian i udanych metamorfoz 🙂! Pamiętajcie, że często od Was zależy, czy będziecie pełzać jak 🐛, czy latać jak 🦋

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe miejsca, Muzea i skanseny i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz