Karty i znaczek pocztowy z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka zgodnie z sejmową uchwałą została jedną z patronek roku 2022. Dnia 23 maja obchodziliśmy 180-tą rocznicę urodzin tej wspaniałej poetki. Z tej okazji został wydany znaczek pocztowy oraz dwie kartki pocztowe, które chciałbym Wam zaprezentować.

Maria Konopnicka na kartkach pocztowych 2022

Dwie pięknie wydane kartki pocztowe powiększyły moje zbiory związane z poetką, do której twórczości często wracam. Na karcie poniżej wykorzystany został portret Konopnickiej, który można zobaczyć w muzeum w Żarnowcu. Kartka zawiera też okolicznościowy datownik oraz znaczek wydany z okazji 100-nej rocznicy wydania Roty.

Karta pocztowa „2022 Rokiem Marii Konopnickiej 180. rocznica urodzin autorki Roty”, projekt Barbara Strzymińska – Zdanewicz, nakład 400 sztuk

Poniższa karta zawiera motywy Suwałk, a konkretnie domu, w którym autorka Roty przyszła na świat. Obecnie mieści się tu Muzeum im. Marii Konopnickiej. Kartkę udało mi sięzdobyć z okolicznościowym datownikiem oraz znaczkiem pocztowym.

Karta pocztowa „180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej twórczyni Roty 2022 rokiem wybitnych Polek”, projekt Barbara Strzymińska – Zdanewicz i Stanisław Łobacz, nakład 550 sztuk

Maria Konopnicka jest autorką słów Roty. A czy wiecie, kto napisał muzykę do tego utworu? Na poniższej karcie znajdziecie tego wspaniałego kompozytora i dyrygenta w jednej osobie.

Karta pocztowa „145. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego twórcy Roty 75 lat Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii, projekt Barbara Strzymińska – Zdanewicz

 

Znaczek pocztowy z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej

O znaczkach pocztowych związanych z postacią i twórczością Marii Konopnickiej wydanych przez Pocztę Polską pisałem już dwa lata temu. Udało mi się je zebrać w całość i opisać: Maria Konopnicka na znaczkach pocztowych. Znaczek, który ukazał się w tym roku udało mi się nabyć w formie naklejonej na kartkę pocztową, razem z okolicznościowym datownikiem.

Znaczek pocztowy wydany z okazji 180-tej rocznicy urodzin Konopnickiej

Dla miłośników Marii Konopnickiej ubiegły rok był wyjątkowy. Poza nowościami filatelistycznymi odbyło się wiele imprez edukacyjnych promujących twórczość tej wielkiej Poetki oraz jej postać. W Muzeum Konopnickiej w Suwałkach były również spotkania z rodziną poetki, m. in. z jedyną żyjącą prawnuczką.

Z tej okazji pragnę podziękować autorce powyższych projektów, Pani Barbarze Strzymińskiej – Zdanewicz, która jako koordynator ds. Filatelistyki Poczty Polskiej nie tylko pomogła mi w zakupie interesujących mnie pozycji, ale też podzieliła się pełną pasji wiedzą na interesujące mnie zagadnienia.

Cieszę się, że Maria Konopnicka jest ciągle żywa. To dzięki swojemu wielkiemu dorobkowi, jak też dzięki ludziom, którzy pamiętają o tej wielkiej Poetce oraz tę pamięć rozpowszechniają.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Maria Konopnicka, Pocztówki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz