Jak zdobyć odznakę turystyczną BLIZA?

Wszystko zaczęło się na przylądku Rozewie. Tutejsza piękna latarnia, w której zobaczyłem wiele ciekawych eksponatów, zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Na jednej z tablic przeczytałem, że istnieje możliwość zdobycia odznaki turystycznej BLIZA.

Zacząłem szukać w internecie więcej informacji na temat latarni i przy tej okazji natrafiłem na stronę Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które przyznaje Odznakę Turystyczną Miłośnika Latarń Morskich.

Paszport BLIZA

Paszport BLIZA, w którym zbieramy pieczątki podczas zwiedzania latarni morskich. Po skompletowaniu pięciu stempelków, wysyłamy wniosek o przyznanie brązowej odznaki.

Dowiedziałem się, że są trzy stopnie odznaki: brązowa, srebrna i złota. Zdobycie jej to dodatkowa motywacja do zwiedzenia wszystkich latarni morskich na polskim wybrzeżu.

Trzy stopnie odznaki BLIZA

Aby zdobyć brązową odznakę BLIZA wystarczy w ciągu kolejnych dwóch lat udokumentować odwiedziny w pięciu latarniach morskich dostępnych do zwiedzania. Nie jest to trudne. Przy dobrej organizacji podczas jednego wyjazdu na wakacje można zwiedzić dwie lub trzy latarnie.

Kolejnym krokiem jest zdobycie srebrnej odznaki. Jest to możliwe odwiedzając pozostałe dostępne do zwiedzania na polskim wybrzeżu latarnie. Srebrna Bliza upoważnia do bezpłatnego zwiedzania latarni morskich będących pod opieką Towarzystwa. Są to latarnie: Krynica Morska, Gdańsk Nowy Port, Hel i Rozewie.

Aby sięgnąć po złotą odznakę należy odwiedzić trzy zagraniczne latarnie morskie i to udokumentować. Wystarczy zdjęcie zrobione na tle latarni, ale w paszporcie jest też miejsce na pieczęcie.

Do osiągania kolejnych etapów służy specjalny Paszport, do którego wbijamy pieczątki podczas zwiedzania latarni.  Paszport można nabyć w Towarzystwie lub w sklepiku w dowolnej latarni. Z doświadczenia powiem, że lepiej przed wyjazdem zamówić przez internet, bo nie zawsze jest dostępny w latarniach. Jeśli zwiedziłeś już jakąś latarnię i zachowałeś paragon, możesz nim zastąpić pieczątkę. Po prostu wklej go w odpowiednie miejsce.

Więcej informacji o zasadach przyznawania BLIZY uzyskacie na stronie Towarzystwa, tam też w zakładce „Sklep” możecie nabyć paszport BLIZA do zbierania pieczątek.

Które latarnie należy odwiedzić?

Zastanawiacie się, które latarnie trzeba zdobyć, żeby zdobyć odznakę BLIZA? Oto 13 latarni, które znajdują się w paszporcie BLIZA, pozwolicie, że wyliczę je od wschodniego wybrzeża: na Mierzei Wiślanej znajduje się latarnia Krynica Morska, następna w kolei jest bliza Gdańsk Nowy Port. Pięknie położona na samym końcy Półwyspu Helskiego jest latarnia w Helu, następnie odwiedzamy latarnie: Rozewie (są tam dwie latarnie, ale tylko jedna udostępniona jest do zwiedzania), Stilo, Czołpino, Ustka, Jarosławiec, Darłowo, Gąski, Kołobrzeg, Niechorze i Świnoujście.

W tym roku planuję wraz z rodziną odwiedzić dwie kolejne latarnie morskie: w Gdańsku i Krynicy Morskiej. Czy się nam uda? W związku z pandemią koronawirusa zwiedzanie latarni: Rozewie, Stilo, Hel i Krynica Morska jest zawieszone do odwołania. Do osiągnięcia srebrnej odznaki brakuje nam jeszcze pięciu stempli…

Jeśli macie jakieś pytania związane ze zwiedzaniem latarni, paszportem lub inne, piszcie je w komentarzach. Możecie też napisać do mnie e-maila, który znajdziecie w zakładce „Kontakt„. Jeśli uda mi się „zdobyć” choć jedną latarnię w tym roku, na pewno o tym napiszę.

Życzę Wam udanych urlopów, miłego wypoczynku, spełnienia marzeń oraz wytyczania i osiągania kolejnych celów, które dają nam radość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Latarnie morskie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na Jak zdobyć odznakę turystyczną BLIZA?

  1. Rafał pisze:

    A gdzie można pobrać wniosek o przyznanie odznaki Bliza?

    • Tomasz pisze:

      Panie Rafale, wniosek o wydanie odznaki BLIZA znajduje się w Paszporcie. Wspomina o tym punkt 11 regulaminu na stronie http://www.tpnmm.pl :

      11. Uprawnienie, wymienione w punkcie 9 i 10, przyznawane jest bezterminowo.

      Paszport Miłośnika Latarń Morskich”, zawierający: Regulamin Odznaki BLIZA, druki wniosków o przyznanie Odznaki „BLIZA” i wykaz latarń udostępnionych do zwiedzania, można nabyć w latarniach polskiego wybrzeża, wymienionych w punkcie 9 i w sklepiku TPNMM, na stronie http://www.tpnmm.pl .
      Pozdrawiam serdecznie

  2. Piotrgo pisze:

    „12. Wnioski przyjmuje i przyznaną Odznakę „BLIZA” odsyła, na swój koszt Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, 80-751 Gdańsk ul. Ołowianka 9-13 wraz z legitymacją oraz „Paszportem”, na podany przez zainteresowanych adres korespondencyjny.”

    O jaką legitymację chodzi w regulaminie?

    • Tomasz pisze:

      Panie Piotrze,
      każda odznaka przyznawana jest wraz z poświadczającą ją legitymacją. Widać ją na pierwszym zdjęciu w tym poście tuż obok odznaki (w kolorze brązowo-białym). To właśnie ta legitymacja uprawnia do bezpłatnego wejścia na latarnie po zdobyciu srebrnej odznaki. Jeśli zdobył Pan już 5 pieczątek to otrzyma Pan brązową odznakę wraz z legitymacją na Pana imię i nazwisko. Ponadto Towarzystwo odsyła paszport, na podstawie którego przyznaje odznakę. Kontynuuje się w nim zbieranie pieczątek aż do zdobycia złotej odznaki.
      Pozdrawiam serdecznie

  3. Kamila pisze:

    Czy zdjęcia latarni wykonane w czasie pandemii, muszą być umieszczone w paszporcie, czy mogą one być „normalnego” rozmiaru, dodane luzem?
    Z góry dziękuję.

    • Tomasz pisze:

      Pani Kamilo,
      ja osobiście umieściłem wycinek zdjęcia w paszporcie. Na ogrodzeniu latarni Nowy Port w Gdańsku umieszczono informację o zamknięciu latarni. Zrobiłem fotkę na tle latarni w tym właśnie miejscu. Jeśli wyśle Pani paszport z dużym, nie wklejonym zdjęciem to myślę, że również zostanie to Pani uznane.
      Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny na moim blogu 🙂

    • Kamila pisze:

      Dzień dobry,

      mimo iż posiadałam zdjęcia, postanowiłam, że w te wakacje ponownie udam się na tę latarnię, uwielbiam ją :). W końcu uzyskałam 5 upragnionych pieczątek, wysłałam paszport.. Pytanie: ile trzeba czekać na brązową odznakę?
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • Tomasz pisze:

      Odznaka przyznawana jest na spotkaniach Towarzystwa Przyjaciół Latarni. Ja czekałem na przyznanie odznaki, jak dobrze pamiętam, około trzech tygodni. Myślę, że w takim czasie dotrze odznaka z legitymacją. Gratuluję!
      Jestem ciekaw, jaką latarnię tak bardzo Pani lubi?

    • Kamila pisze:

      Pisałam o tym już w 2020 roku, ale powróciłam tutaj na forum po 2 latach :). Latarnia w Stilo. Chyba mój obecny faworyt, teraz czekają mnie wyprawy na zachodnie wybrzeże :).
      Dziękuję za informację!

    • Tomasz pisze:

      Latarnia Stilo rzeczywiście jest wyjątkowa i wyróżnia się od innych wyglądem zewnętrznym, ale też w środku jest sporo pięter i różnych atrakcji. Stoi z dala od domów i dotarcie do niej wiąże się z wędrówką przez las, podobnie jak do latarni Czołpino. Mnie osobiście najbardziej podoba się latarnia Rozewie, ale najpiękniejszy widok jak do tej pory miałem z latarni w Krynicy Morskiej. Mam przed sobą jeszcze wyprawę na dwie latarnie – Świnoujście i Niechorze. Jestem ciekawy wrażeń…

    • Kamila pisze:

      Od Rozewia się u mnie wszystko zaczęło.. Podobnie jak u Pana :). Też uwielbiam. Ciekawa jestem tych wrażeń, koniecznie proszę dać znać jak się podobało! 🙂

      Ja już swoją brązową odznakę otrzymałam, jakoś po upływie ok. tygodnia od wysyłki.. Więc szybciutko :).

    • Tomasz pisze:

      Po wejściu na latarnię byłem zachwycony już samym widokiem – jak się wychodzi na latarnię morską pierwszy raz w życiu to uczucie jest niepowtarzalne. Poza tym interesuję się nieco literaturą. Z racji tego, że na tej latarni bywał Stefan Żeromski i pisał tu swoje utwory znajdują się tu jego rękopisy. Po powrocie z urlopu przeczytałem jego powieść „Wiatr od morza”, którą tu prawdopodobnie napisał. Był to dla mnie dodatkowy plus. Po trzecie poza latarnią są tu inne budynki i atrakcje. 🙂

  4. Norbert Krewko pisze:

    Poproszę o informacje gdzie należy wysłać paszport. Posiadam wbite pięć pieczątek upoważniających do brązowej odznaki. Pozdrawiam serdecznie 😀

    • Tomasz pisze:

      Panie Norbercie,
      Gratuluję zdobycia brązowej odznaki BLIZA! 👍 Fantastycznie!
      Pyta Pan o adres. W regulaminie Odznaki Turystycznej Miłośnika Latarń Morskich BLIZA, w punkcie 12 podany jest adres, na który należy wysłać paszport wraz z wypełnionym wnioskiem o przyznanie odznaki:
      „12. Wnioski przyjmuje i przyznaną Odznakę „BLIZA” odsyła, na swój koszt Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, 80-751 Gdańsk ul. Ołowianka 9-13 wraz z legitymacją oraz „Paszportem”, na podany przez zainteresowanych adres korespondencyjny.”
      Oczywiście wypełni Pan wniosek o przyznanie odznaki, który znajdzie Pan w paszporcie.
      Pełny regulamin znajdzie Pan na stronie Towarzystwa: http://www.tpnmm.pl/i-ty-mozesz-byc-zdobywca-odznaki-bliza
      Pozdrawiam serdecznie!

  5. Pingback: Latarnia Czołpino w drodze po srebrną odznakę BLIZA | Blog "Moja podłoga"Blog "Moja podłoga"

  6. Kamila pisze:

    Dzień dobry, czy jeśli w czerwcu tego roku odwiedziłam latarnie morskie w Stilo i Rozewiu tylko z zewnątrz (mam zdjęcia), ponieważ były one zamknięte w związku z pandemią koronawirusa, to czy wykonane przeze mnie fotki będą się liczyły w uzyskaniu odznaki? Pozdrawiam.

    • Tomasz pisze:

      Pani Kamilo, jak najbardziej Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego powinno uznać Pani zdjęcia. Ja miałem taki sam przypadek w Gdańsku. Latarnia Nowy Port była zamknięta z powodu pandemii, ale uhonorowano zdjęcia w paszporcie mojej córki i dzięki temu może cieszyć się brązową BLIZą. Jestem przekonany, że Pani też się uda.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia!

  7. Norbert Krewko pisze:

    Czy jeśli zwiedziłem latarnię Kikut Wisełka posiadam jako dowód tylko zdjęcia to będzie ona brana pod uwagę w kontekście zdobycia brązowej odznaki bliża?

    • Tomasz pisze:

      Panie Norbercie, z informacji otrzymanych z Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego wynika, że do zatwierdzenia odznaki BLIZA w niektórych przypadkach wystarczy fotografia. Szczególnie teraz, w czasie pandemii. Miałem taką sytuację w lipcu, kiedy chciałem zwiedzić latarnię Nowy Port w Gdańsku, ale była zamknięta z powodu koronowirusa. Moja wizyta zostanie zaakceptowana na podstawie zdjęcia.
      W Pana przypadku też by tak było, ale latarnia Kikut nie należy do latarni „paszportowych”, nie jest też udostępniona dla zwiedzających. Tak więc zdjęcie zostanie dla Pana piękną pamiątką z tego miejsca. Do latarni zaliczanych do zdobycia Blizy w tamtym rejonie są latarnie w Świnoujściu i Niechorzu a następnie w Kołobrzegu i Gąskach. Życzę wytrwałości w zdobywaniu kolejnych latarni.
      Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz