Jak zdobyć odznakę turystyczną BLIZA?

Wszystko zaczęło się na przylądku Rozewie. Tutejsza piękna latarnia, w której zobaczyłem wiele ciekawych eksponatów, zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Na jednej z tablic przeczytałem, że istnieje możliwość zdobycia odznaki turystycznej BLIZA.

Zacząłem szukać w internecie więcej informacji na temat latarni i przy tej okazji natrafiłem na stronę Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które przyznaje Odznakę Turystyczną Miłośnika Latarń Morskich.

Paszport BLIZA

Paszport BLIZA, w którym zbieramy pieczątki podczas zwiedzania latarni morskich. Po skompletowaniu pięciu stempelków, wysyłamy wniosek o przyznanie brązowej odznaki.

Dowiedziałem się, że są trzy stopnie odznaki: brązowa, srebrna i złota. Zdobycie jej to dodatkowa motywacja do zwiedzenia wszystkich latarni morskich na polskim wybrzeżu.

Trzy stopnie odznaki BLIZA

Aby zdobyć brązową wystarczy w ciągu kolejnych dwóch lat udokumentować odwiedziny w pięciu latarniach morskich dostępnych do zwiedzania. Nie jest to trudne. Wystarczą pieczątki otrzymane w kasie przy latarni lub paragony za wejściówki.

Kolejnym krokiem jest zdobycie srebrnej odznaki. Zdobędziecie ją odwiedzając pozostałe osiem dostępne do zwiedzania na polskim wybrzeżu latarnie. Srebrna Bliza upoważnia do bezpłatnego zwiedzania latarni morskich będących pod opieką Towarzystwa. Są to latarnie: Krynica Morska, Gdańsk Nowy Port, Hel i Rozewie.

Aby sięgnąć po złotą odznakę należy odwiedzić trzy zagraniczne latarnie i to udokumentować. Wystarczy zdjęcie zrobione na tle latarni, ale w paszporcie jest też miejsce na pieczęcie.

Do osiągania kolejnych etapów służy specjalny Paszport, do którego wbijamy pieczątki podczas zwiedzania latarni.  Paszport można nabyć w Towarzystwie lub w sklepiku w dowolnej latarni. Z doświadczenia powiem, że lepiej przed wyjazdem zamówić przez internet, bo nie zawsze jest dostępny w latarniach. Jeśli zwiedziłeś już jakąś latarnię i zachowałeś paragon, możesz nim zastąpić pieczątkę. Po prostu wklej go w odpowiednie miejsce.

Więcej informacji o zasadach przyznawania BLIZY uzyskacie na stronie Towarzystwa, tam też w zakładce „Sklep” możecie nabyć paszport BLIZA do zbierania pieczątek.

Które latarnie należy odwiedzić?

Zastanawiacie się, które latarnie trzeba zdobyć, żeby zdobyć odznakę BLIZA? Oto 13 latarni, które znajdują się w paszporcie BLIZA, pozwolicie, że wyliczę je od wschodniego wybrzeża: na Mierzei Wiślanej znajduje się latarnia Krynica Morska, następna w kolei jest bliza Gdańsk Nowy Port. Pięknie położona na samym końcy Półwyspu Helskiego jest latarnia w Helu, następnie odwiedzamy latarnie: Rozewie (są tam dwie latarnie, ale tylko jedna udostępniona jest do zwiedzania), Stilo, Czołpino, Ustka, Jarosławiec, Darłowo, Gąski, Kołobrzeg, Niechorze i Świnoujście.

W tym roku planuję wraz z rodziną odwiedzić dwie kolejne latarnie morskie: w Gdańsku i Krynicy Morskiej. Czy się nam uda? W związku z pandemią koronawirusa zwiedzanie latarni: Rozewie, Stilo, Hel i Krynica Morska jest zawieszone do odwołania. Do osiągnięcia srebrnej odznaki brakuje nam jeszcze pięciu stempli…

Jeśli macie jakieś pytania związane ze zwiedzaniem latarni, paszportem lub inne, piszcie je w komentarzach. Możecie też napisać do mnie e-maila, który znajdziecie w zakładce „Kontakt„. Jeśli uda mi się „zdobyć” choć jedną latarnię w tym roku, na pewno o tym napiszę.

Życzę Wam udanych urlopów, miłego wypoczynku, spełnienia marzeń oraz wytyczania i osiągania kolejnych celów, które dają nam radość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Latarnie morskie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Jak zdobyć odznakę turystyczną BLIZA?

 1. Norbert Krewko pisze:

  Poproszę o informacje gdzie należy wysłać paszport. Posiadam wbite pięć pieczątek upoważniających do brązowej odznaki. Pozdrawiam serdecznie 😀

  • Tomasz pisze:

   Panie Norbercie,
   Gratuluję zdobycia brązowej odznaki BLIZA! 👍 Fantastycznie!
   Pyta Pan o adres. W regulaminie Odznaki Turystycznej Miłośnika Latarń Morskich BLIZA, w punkcie 12 podany jest adres, na który należy wysłać paszport wraz z wypełnionym wnioskiem o przyznanie odznaki:
   „12. Wnioski przyjmuje i przyznaną Odznakę „BLIZA” odsyła, na swój koszt Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, 80-751 Gdańsk ul. Ołowianka 9-13 wraz z legitymacją oraz „Paszportem”, na podany przez zainteresowanych adres korespondencyjny.”
   Oczywiście wypełni Pan wniosek o przyznanie odznaki, który znajdzie Pan w paszporcie.
   Pełny regulamin znajdzie Pan na stronie Towarzystwa: http://www.tpnmm.pl/i-ty-mozesz-byc-zdobywca-odznaki-bliza
   Pozdrawiam serdecznie!

 2. Pingback: Latarnia Czołpino w drodze po srebrną odznakę BLIZA | Blog "Moja podłoga"Blog "Moja podłoga"

 3. Kamila pisze:

  Dzień dobry, czy jeśli w czerwcu tego roku odwiedziłam latarnie morskie w Stilo i Rozewiu tylko z zewnątrz (mam zdjęcia), ponieważ były one zamknięte w związku z pandemią koronawirusa, to czy wykonane przeze mnie fotki będą się liczyły w uzyskaniu odznaki? Pozdrawiam.

  • Tomasz pisze:

   Pani Kamilo, jak najbardziej Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego powinno uznać Pani zdjęcia. Ja miałem taki sam przypadek w Gdańsku. Latarnia Nowy Port była zamknięta z powodu pandemii, ale uhonorowano zdjęcia w paszporcie mojej córki i dzięki temu może cieszyć się brązową BLIZą. Jestem przekonany, że Pani też się uda.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 4. Norbert Krewko pisze:

  Czy jeśli zwiedziłem latarnię Kikut Wisełka posiadam jako dowód tylko zdjęcia to będzie ona brana pod uwagę w kontekście zdobycia brązowej odznaki bliża?

  • Tomasz pisze:

   Panie Norbercie, z informacji otrzymanych z Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego wynika, że do zatwierdzenia odznaki BLIZA w niektórych przypadkach wystarczy fotografia. Szczególnie teraz, w czasie pandemii. Miałem taką sytuację w lipcu, kiedy chciałem zwiedzić latarnię Nowy Port w Gdańsku, ale była zamknięta z powodu koronowirusa. Moja wizyta zostanie zaakceptowana na podstawie zdjęcia.
   W Pana przypadku też by tak było, ale latarnia Kikut nie należy do latarni „paszportowych”, nie jest też udostępniona dla zwiedzających. Tak więc zdjęcie zostanie dla Pana piękną pamiątką z tego miejsca. Do latarni zaliczanych do zdobycia Blizy w tamtym rejonie są latarnie w Świnoujściu i Niechorzu a następnie w Kołobrzegu i Gąskach. Życzę wytrwałości w zdobywaniu kolejnych latarni.
   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.