Zawody Nordic Walking w Wiśniowej

Od niedawna zacząłem uprawiać Nordic Walking. Może „uprawiać’ to duże słowo, ale uczę się techniki chodzenia z kijkami zgodnej z zasadami NW. Metoda ta ma wiele zalet prozdrowotnych, o których warto poczytać, zanim rozpocznie się przygodę z kijkami. Aby zmobilizować się do regularnego uprawiania tego sportu (od ubiegłego roku Nordic Walking jest oficjalnie dyscypliną sportową) i utrzymywania formy fizycznej, biorę od czasu do czasu udział w oficjalnych zawodach. Wczoraj miałem taką okazję w ramach Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking w Wiśniowej.

Podkarpacki Puchar Nordic Walking w Wiśniowej – miejsce dla najlepszych

Zawody w ramach Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking 2023

Zawody rozegrane w Zespole Parkowo-Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej to jedna z pięciu części zawodów Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking 2023. Do tej pory odbyły sie już marsze w Bliznej, Czerniawce, Łańcucie i wczoraj w Wiśniowej. To moje drugie zawody w tym roku, wcześniej byłem jeszcze w Łańcucie. Przed nami jeszcze finałowe zawody w Chmielniku, które odbędą się 23 września.

Kiedy wstałem rano , za oknem zastałem taki widok:

Burza na osiedlu Projektant w Rzeszowie, 5 sierpnia 2023

Na szczęście nie ostudziło to moich zamiarów, tym bardziej, że moja 10-letnia córka też z debiutanckim zapałem wyczekiwała udziału w tym pięknym wydarzeniu. Wybraliśmy się więc stawiając wszystko na jedną kartę. I to był strzał w dziesiątkę, bo potem wyszło piękne słońce. Przekonaliśmy się, że każdy dzień może być ciekawy i dobrze przeżyty, nawet wtedy, gdy o poranku budzi nas piorun.

Czekała na nas wymagająca, chwilami dość trudna technicznie trasa licząca 5306 metrów. Sporo było zakrętów, podejść i zejść, co przy mokrej, chwilami błotnistej nawierzchni wymagało sporego wysiłku, ostrożności i kondycji. Wszystko rekompensowały piękne, malownicze widoki. Chciałbym dodać perfekcyjne przygotowanie trasy oraz dopięcie wszystkich szczegółów przez organizatorów – są to ludzie z pasją, którzy wkładają w to całe serce. Dodam tylko, że na zawody Nordic Walking wybierane są ciekawe i atrakcyjne miejsca.

Start i meta zawodów podczas czwartego etapu Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking 2023r w Wiśniowej

Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej

Wiśniowa leży na trasie ze Strzyżowa do Jasła. Kompleks dworsko parkowy leży bezpośrednio przy głównej drodze. Obecnie znajduje się tu centrum konferencyjne wraz z pokojami do wynajęcia. Historia dworu sięga XVI wieku a pierwsze o nim wzmianki datowane są na 1536 rok. Wokół znajduje się piękny park , który składa się w większości ze starych drzew. Nie lada atrakcją jest ponad 600-letni dąb, o którym wspomnę za chwilę.

Plan Zespołu Parkowo-Dworskiego w Wiśniowej

Wiśniowa. Zabudowania folwarczne, obecnie obiekt konferencyjno-noclegowy

Wiśniowa, kierunki zwiedzania

Wiśniowa, Pałac z XVIII wieku

Wiśniowa, dwór z XVI wieku, obecnie Oficyna

Nowa aleja grabowa w parku w Wiśniowej

 

Dąb Józef w parku

Największą atrakcją przyrodniczą znajdującą się na obiekcie to ponad 600-letnie drzewo, dokładnie dąb szypułkowy rosnący na terenie zabytkowego parku. Dąb Józef W 2016 roku wygrał plebiscyt na Polskie Drzewo Roku organizowany przez polską organizację ekologiczną Klub Gaja. Rok później odniósł jeszcze większy sukces zostając Europejskim Drzewem Roku. Dzisiaj pasjonaci Nordic Walking mogli podziwiać go na własne oczy.

Dlaczego dąb Józef? Swoje imię zawdzięcza polskiemu malarzowi austriackiego pochodzenia, Józefowi Mehoferowi.  To właśnie on rozsławił go kilkadziesiąt lat wcześniej. Często bywał tu w czasie, kiedy właścicielami (od 1864 roku) była rodzina Mycielskich. Malarz uwiecznił go na swoim szkicu, który znalazł się na rewersie 100-złotowego banknotu wyemitowanego w roku 1932 i 1934. Zobaczcie go na stronie Wikipedii: rewers banknotu.

Z drzewem związana jest ciekawa historia. W czasie wojny w jego pniu ukrywało się dwóch żydowskich braci o nazwisku Hymi.

Wiśniowa

Dąb Józef | Zespół Parkowo-Dworski w Wiśniowej

Dąb Józef – Polskie Drzewo Roku 2016 oraz Europejskie Drzewo Roku 2017

Kaplica i krypta grobowa Rodu Mycielskich w Wiśniowej

 

Inne atrakcje imprezy

Ciekawostką dzisiejszego dnia były po raz pierwszy zorganizowane Mistrzostwa Krystyn w tej dyscyplinie. Podkarpackie Krystyny ubrane w piękne, kolorowe stroje stanęły do rywalizacji o puchar Starosty Strzyżowskiego. Zawody zorganizowane były przy udziale Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich.

Chciałbym również wspomnieć o przepysznych wyrobach pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Jazowej. Wspaniały żurek z treściwą wkładką, proziaki i pyszne ciasta to kropka nad „i” tych zawodów. Ponadto każdy chętny mógł zrobić sobie kawę lub herbatkę.

Chętnie odwiedzane było też stoisko rzemieślniczego Browaru Pogórza z Dubiecka. Piwo warte swojej ceny. Właśnie teraz, pisząc ten artykuł sączę żytni Golden Rye ze sporą nutą goryczki…

Pamiątkowy emblemat Mistrzostw Krystyn w Nordic Walking

Stoisko Browaru Pogórza na Podkarpackim Pucharze Nordic Walking

Nordic Walking to dla jednych tylko dyscyplina sportowa dająca kondycję i sprawność. Dla innych pasja, dzięki której poznają nowych ludzi i miejsca oraz historię z nimi związaną. Jeszcze inni w Nordic Walking znajdują terapię po wypadkach czy różnych przebytych chorobach.

Na trasie etapu w Wiśniowej, zdjęcie wykonał Pan Dariusz Tyrpin. Więcej jego zdjęć zobaczycie na Facebooku: tyrpinFotografia oraz stronie internetowej: tyrpin.pl

Dla mnie to nowa przygoda, która pomoże mi zachować dobrą kondycję i zdrowie. Jestem przekonany, że ta nowa pasja przyniesie mi same korzyści, mimo, że każdy kij ma dwa końce… 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe miejsca, Nordic Walking, Podkarpacie, Sport i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz