Weekend w Krakowie z noclegiem na Kazimierzu

Kraków to miasto, które lubimy odwiedzać całą rodziną. Ostatnio odkryliśmy je na nowo, po raz pierwszy nocując na Kazimierzu. Chciałbym podzielić się z Wami swoimi odczuciami z tego pobytu oraz sugestiami na temat noclegu w tej dzielnicy. Jadąc tu samochodem warto pamiętać, że w części ulic znajduje się strefa ograniczonego ruchu i nie można tu wjeżdżać bez zezwolenia, o czym napiszę w dalszej części. Zapraszam do mojej któtkiej relacji wraz z krótką historią tego miejsca. 🙂

Pozytywna afirmacja z ulicy Józeja: „Będzie dobrze”

 

Krakowski Kazimierz – historia w pigułce

Obecnie Kazimierz stanowi część Dzielnicy I Stare Miasto. Mieszkali tu zarówno żydzi, jak i chrześcijanie i te kultury przenikały się nawzajem. Nazwa tej części miasta pochodzi od jego założyciela, króla Kazimierza III Wielkiego. Dokładnie 27 lutego 1335 roku władca wydał przywilej lokacyjny i od tego czasu miasto zaczęło nosić jego imię. Miasto miało ogromne znaczenie strategiczne – chroniło stolicę państwa przed najazdami wrogów od strony południowej. Niedługo po lokacji nastąpił szybki jego rozwój – powstawały tu potężne kościoły, wybudowany został ratusz (obecnie budynek muzeum etnograficznego) i powstały mury obronne. Istotnym wydarzeniem mającym wpływ na historię Kazimierza było utworzenie w roku 1495 tzw. miasta żydowskiego. Jan Olbracht przesiedlił tam Żydów mieszkających w Krakowie. W rezultacie powstała tu dzielnica żydowska, wyraźnie oddzielona od częsci chrześcijańskiej murem, który istniał do roku 1800. Powstawały tu liczne synagogi, szkoły, cmentarze a bogaci Żydzi budowali tu swoje domy. Wyrażnie widać tu tego ducha historii, kiedy spaceruje się ulicami tej dzielnicy

Spacer ulicami krakowskiego Kazimierza

Okolica Kazimierza ma swój niepowtarzalny urok. Doświadczyłem tego spacerując jego ulicami. Budynki dobrze utrzymane sąsiadują z zupełnymi ruderami. W przyulicznych kamienicach istnieje niezliczona ilość knajpek, restauracji i kawiarni. Dzielnica tętni życiem, które im bliżej wieczora tym bardziej się rozkręca. Poniżej kilka zdjęć:

uliza józefa krakowski kazimierz

Przy Okrąglaku na krakowskim Kazimierzu trzeba stać w kolejce po zapiekanki…

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie. Na jej dziedzińcu mieścił się kiedyś cmentarz

 

Ulica Józefa 12

Na kamienicę przy Józefa 12 natknęliśmy się podczas spaceru. Z zewnątrz wygląda jak większość budynków. Naszą uwagę przykuł jednak spory tłum w podwórzu i z ciekawości weszliśmy do środka. Okazało się, że jest to dość ciekawe miejsce.  Okazuje się, że kręcono tu  sceny do filmu „Lista Schindlera”. Obecnie znajdują się tu kawiarnie oraz wystawa nawiązująca do historii żydowskiego getta na Kazimierzu… Kiedyś był tu zajazd oraz filia Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

Kamienica przy ulicy Józefa 12

Podwórze kamienicy przy ulicy Józefa 12

podwórze ulica Józefa 12

W tym miejscu kręcono sceny do filmu „Lista Schindlera”, nawiązujące do wyrzucania Żydów z mieszkań

Wystawa w podwórzu Józefa 12

Mapa getta, które zostało założone przez Niemców dokładnie 3 marca 1941 roku

 

Nocleg na Kazimierzu

Podczas poprzednich wyjazdów wybieraliśmy noclegi tuż przy rynku. Teraz wybraliśmy hotel Great Polonia przy ulicy Józefa 24. Jak się okazało to bardzo dobry wybór. Jadąc z dwójką dzieci na jedną noc chcieliśmy mieć wygodne spanie, smaczne śniadanie i przy tym dobrą cenę. Zazwyczaj trudno spełnić te trzy warunki jednocześnie… 🙈 W pokoju czekały na nas dwa wygodne małżeńskie łoża, czajnik i świeżutka pościel i ręczniki. Do dyspozycji telewizja satelitarna i działajace bez zarzutu Wi-Fi. Dodam jeszcze, że pokój 106, w którym mieszkaliśmy położony jest od strony podwórza. Ma to znaczenie, gdy życie w okolicznych lokalach toczy się do późna (szczególnie latem). Wszędzie było czyściutko, panie z recepcji bardzo miłe i pomocne. Rano czekało na nas świeże i bardzo urozmaicone śniadanie, kawa ze słodkim dodatkiem. Moim zdaniem bardzo dobre warunki – szczerze polecam!

Ofertę ciekawych ofert tego obiektu znajdziecie tutaj:      https://www.booking.com/

Jadąc autem musicie pamiętać, że ulica Józefa leży w strefie ograniczonego ruchu.  Wprawdzie hotel dysponuje za dodatkową opłatą garażem dla małych samochodów, ale warto dopytać obsługi hotelu o warunki dojazdu do hotelu. Ja, mając auto typu kombi parkowałem na innej ulicy. Byłem świadkiem, jak panie i panowie ze Straży Miejskiej wypisują mandaty za wjazd oraz parkowanie przy tej ulicy. Jedyna informacja, jaką znalazłem na ten temat znajduje się na stronie Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Znajdziecie tam dodatkowe informacje.

Przy ulicy Józefa znajdują się znaki informujące o strefie ograniczonego ruchu

A poniżej kilka zdjęć z pobytu w hotelu:

Budynek hotelu Great Polonia przy ulicy Józefa 24. Tuż przy wejściu znajduje się bankomat.

Pokój numer 106 w hotelu Great Polonia w Krakowie

Hotek Great Polonia na Kazimierzu

Urozmaicone, świeże i pyszne śniadanie w hotelu Great Polonia na Kazimierzu

Widok z okna na mural „Plac nowy sercem Kazimierza”

 

Obiad na Kazimierzu

Jak już wspomniałem, na Kazimierzu znajduje się mnóstwo lokali gastronomicznych. Tradycyjnie przed wyjazdem analizowaliśmy opinie i znaleźliśmy dwa miejsca, które się sprawdziły. Smaczne, świeże jedzenie, przy tym coś oryginalnego… Chciałbym Wam polecić dwa miejsca: w jednym zjecie potrawy z całego świata, w drugim serwowane sa dania typowe dla kuchni polskiej:

Kolanko No6 przy ulicy Józefa ma jeden z piękniejszych ogródków znajdujących się wewnątrz kamienicy. Można tu zjeść nietuzinkowe dania z różnych kuchni świata. My wybraliśmy dwie potrawy: Musaka i Peposo. Z napojów polecam koniecznie lemoniadę różaną

Kolanko Józefa 17

Restauracja Kolanko No6 znajduje się przy ulicy Józefa 17 w Krakowie

Wewnątrz restauracji znajduje się klimatyczny ogródek.

Kolanko No 6, Kraków, musaka

Musaka to grecka potrawa, którą można zjeść w restauracji Kolanko No6 w Krakowie.

peposo, Kolanko, Kraków

Peposo to toskański gulasz wołowy. Serwowany jest w restauracji Kolanko No6, przy ulicy Józefa w Krakowie

 

Marchewka z groszkiem znajduje się przy ulicy Mostowej 2, niedaleko pieszej kładki łączącej dwa brzegi Wisły. Klimatyczne wnętrze, dośc spory ogródek i… sporo klientów. Jedzenie smaczne i świeże, miejsce godne polecenia.

Restauracja „Marchewka z groszkiem” mieści się przy ulicy Mostowej.

Istniejąca już podad 10 lat „Marchewka z groszkiem” serwuje dania typowe dla kuchni polskiej. Na zdjęciu kieszonka z piersi kurczaka nadziewana szpinakiem z sosem z serów pleśniowych z opiekanymi ziemniakami i z zestawem surówek

Pierogi z kapustą i borowikami palce lizać!

 

Plac Bohaterów Getta

Jak już wspomniałem, w 1941 roku na Kazimierzu utworzono żydowskie getto, a plac stał się jego centralnym punktem. W budynku dworca autobusowego znajdował się posterunek granatowej policji.

Na placu odbyla się pierwsza selekcja w getcie krakowskim (4 czerwca 1942), rozstrzelano wówczas ponad 100 osób. Również na tym placu miała miejsce ostatnia selekcja w 1943 roku. Z tego miejsca wywieziono tysiące Żydów do obozów koncentracyjnych w Bełżcu, Płaszowie i Auschwitz. Obecnie mieści się pomnik składający się z 70 pustych krzeseł. Symbolizują one tragedię dawnych mieszkańców tego miasta wywiezionych stąd do obozów koncentracyjnych.

Plac Bohaterów Getta w Krakowie

Na rogu z ulicą Targową mieściła się apteka „Pod Orłem”. Pracował tu Tadeusz Pankiewicz. Był jedynym Polakiem, któremu Niemcy pozwolili mieszkać na terenie getta. Z aptecznego okna widział tragedie, które rozgrywały sie na placu.

Apteka „Pod Orłem” przy Placu Bohaterów Getta w Krakowie

 

Był to krótki, ale ciekawy i pouczający wyjazd do Krakowa – zupełnie inny niż poprzednie. Jeśli nie byliście jeszcze na Kazimierzu w Krakowie, koniecznie tu przyjedźcie. Odkryjecie inny Kraków niż ten w okolicach ścisłego rynku. Spotkacie się też z historią skłaniającą do odrobiny refleksji nad relacją z innym człowieniem…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe miejsca, Kraków i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz