Paszport BLIZA – gdzie kupić i jak z niego korzystać?

„Odznakę Turystyczną Miłośnika Latarni Morskich ’BLIZA’ wprowadza się w celu upowszechniania w społeczeństwie wiedzy o materialnym i duchowym dziedzictwie morskim, a zwłaszcza o historii i dzisiejszym oznakowania nawigacyjnego, nierozerwalnie związanego z bezpiecznym żeglowaniem po morzach i oceanach”. Tak rozpoczyna się regulamin w Paszporcie BLIZA, przy pomocy którego możemy zdobyć odznakę turystyczną. Poniżej zobaczysz jak on wygląda strona po stronie.

Paszport Milośnika Latarni Morskich BLIZA.

 

Czym jest odznaka BLIZA?

Odznaka turystyczna BLIZA motywuje do poznania latarni morskich znajdujących się przede wszystkim na polskim wybrzeżu. Można ją zdobyć w trzech stopniach:

*brązowa – aby zdobyć tę odznakę wystarczy w ciągu dwóch lat odwiedzić pięć dowolnych latarń morskich nad polskim Bałtykiem oraz udokumentować to w specjalnym paszporcie. Służą do tego pieczęcie wbijane w latarniach po zakończeniu zwiedzania (alternatywnie istnieją inne sposoby dokumentacji, o czym piszę poniżej).

*srebrna – tę odznakę może uzyskać każdy posiadacz brązowej odznaki, który odwiedzi pozostałe latarnie polskiego wybrzeża zamieszczone w tym paszporcie. Pełny wykaz latarni zobaczycie poniżej

*złota – złotą odznakę może zdobyć każdy, kto posiada srebrną odznakę i dodatkowo udokumentuje wizytę na trzech dowolnych latarniach zagranicznych.

Szczegółowy regulamin zamieszczony jest w Paszporcie BLIZA, który prezentuję w dalszej części.

 

Gdzie kupić Paszport BLIZA?

Najprościej kupić jest paszport w sklepie na stronie Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, link znajdziecie tutaj  Pierwszy swój paszport kupiłem właśnie na tej stronie. Poza tym zazwyczaj jest dostępny na każdej latarni morskiej, choć mogą się zdarzyć chwilowe braki tego produktu. Wiem to z własnego doświadczenia. Zaczynając swoją przygodę z latarniami w 2017 roku, nie mogłem go kupić na żadnej z odwiedzanych czterech latarni. Oczywiście, od tamtej pory dużo się zmieniło i teraz kupicie go raczej na każdej latarni.

Poniżej przedstawię Wam Paszport BLIZA w najnowszej wersji, który kupiłem w tym roku przy okazji zwiedzania Latarni Morskiej w Świnoujściu.

 

Jak wygląda Paszport BLIZA – strona po stronie

Najnowszy Paszport BLIZA różni się nieco od tego, który kupiłem prawie sześć lat temu. Ma cztery strony więcej, ma uaktualnione numery telefonów (m. in. do latarni w Świnoujściu) i zawiera dodatkowo informacje o ochronie danych osobowych. Zobaczcie sami:

Spis treści i informacje osobowe

Pierwsza część Paszportu zawiera spis treści, regulamin przyznawania odznaki BLIZA, miejsce na wpisanie swoich danych osobowych oraz informacje o ochronie tych danych.

Okładki Paszportu BLIZA

Paszport BLIZA, strony 2 i 3

Paszport BLIZA, strony 4 i 5

Paszport BLIZA, strony 6 i 7

Paszport BLIZA, srtony 8 i 9

Wykaz Latarni Morskich do zwiedzania:

Od strony jedenastej do 23-ciej mamy wykaz polskich latarni, które musimy odwiedzić, żeby zdobyć srebrną odznakę BLIZA. Lista latarni ułożona jest os strony zachodniej w Świnoujściu do położonej na wschodnim wybrzeżu w Krynicy Morskiej. Na każdej stronie umieszczony jest numer telefonu do każdej latarni:

Paszport BLIZA, strony 10 i 11

Paszport BLIZA, strony 12 i 13

Paszport BLIZA, strony 14 i 15

Paszport BLIZA, strony 16 i 17

Paszport BLIZA, strony 18 i 19 – Latarnie Morskie Czołpino i Stilo

Paszport BLIZA, strony 20 i 21 – Latarnie Morskie Rozewie i Hel

Paszport BLIZA, strony 22 i 23 – Latarnie Morskie Nowy Port i Krynica Morska

Paszport BLIZA, strony 24 i 25 – miejsce na pieczęcie lub zdjęcia z zagranicznych latarni morskich

Wnioski o przyznanie odznak – brązowej, srebrnej i złotej

Na stronach 27, 29 i 31 znajdują się wnioski o przyznanie odznaki – odpowiednio: brązowej, srebrnej i złotej. Wpisujemy w nich wymagane dane i wysyłamy paszport na wskazany w regulaminie adres do korespondencji. Po przyznaniu odznaki Towarzystwo odsyła na wskazany we wniosku adres odznakę wraz z legitymacją. Na końcowych stronach znajdują się miejsca na notatki.

Paszport BLIZA, strony 26 i 27

Paszport BLIZA, strony 28 i 29

Paszport BLIZA, strony 30 i 31

Paszport BLIZA, strony 32 i 33

Paszport BLIZA, strony 34 i 35 – miejsce na notatki

 

Inne pytania dotyczące Paszportu Bliza

Mam nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na podstawowe zagadnienia związane z Paszportem. Przez tych kilka lat miałem liczne zapytania dotyczące podstawowych kwestii: gdzie znaleźć wniosek do wypełnienia, na jaki adres go wysłać itp. Chciałbym jeszcze wspomnieć o innych zagadnieniach, które mogą się jeszcze pojawić.

Czy można wklejać paragony z biletami wstępu?

Tak, sam miałem taki przypadek. Tak jak już wspomniałem, pojechaliśmy w 2017 roku do latarni w Ustce z myślą o zakupie Paszportu i nabiciu pierwszego stempla. Niestety, na miejscu okazało się, że Paszport BLIZA nie jest dostępny, podobnie jak w latarni Jarosławiec i Darłowo. W związku z tym konieczne było wklejenie paragonów, jak to widać na poniższym zdjęciu:

Paragony zamiast pieczątki w Paszporcie BLIZA.

 

 

Czy można wklejać zdjęcia do Paszportu BLIZA?

W czasie trwania pandemii kilka latarni było czasowo zamkniętych. Nie było można ich zwiedzać ani wpijać pieczątek do Paszportu. Sam byłem w takiej sytuacji, bo latarnia w Krynicy Morskiej była dostępna do zwiedzania a latarnia Gdańsk Nowy Port już nie. W związku z zaistniałą sytuacją TPNMM dopuścił zamieszczanie zdjęć na tle latarni. Podobnie, jak w przypadku latarni za granicą, do których wejście jest niemożliwe.

Zdjęcie zamiast pieczęci w Paszporcie BLIZA

Zwiedzanie latarni morskich to wspaniała pasja. Nie tylko wzbogaca wiedzę, ale też dostarcza wspaniałych wrażeń. Widoki ze szczytów latarni są jedyne w swoim rodzaju. Dla takich widoków warto zdobyć się na wysiłek, aby pokonać kilkaset schodów. Do tego między innymi zachęca nas i mobilizuje zdobywanie odznaki BLIZA.

Pozdrawiam Was serdecznie, życzę miłych wrażeń i wspaniałych widoków z latarni w słoneczne i pochmurne dni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Latarnie morskie, Odznaka BLIZA, Paszport BLIZA i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz