Helska latarnia morska znajduje się prawie na samym końcu mierzei, na której rozpocząłem swoje pierwsze nadmorskie wakacje z rodziną. Po długiej, prawie dziesięciogodzinnej podróży, dojechałem do Władysławowa na długo przed czasem zakwaterowania. Mając kilka godzin wolnego czasu postanowiliśmy przejechać z dziećmi na koniec Półwyspu Helskiego. Mijaliśmy kolejne miejscowości: Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę.

Półwysep Hel
Na całej długości półwyspu mijaliśmy sporo szkółek surfingowych a ciekawym przeżyciem był przejazd przez najwęższy fragment lądu, który między morzem a zatoką ma zaledwie 150 metrów. Znajduje się tu wspaniała baza do uprawiania sportów a wzdłuż linii brzegowej po stronie Zatoki Puckiej znajduje się sporo szkółek. Sprzyja temu wiatr, który dość mocno wieje w tym rejonie. Po kilku przystankach dotarliśmy do Helu, miasteczka na cyplu Półwyspu Helskiego…
Latarnia Morska w Helu
Latarnia Morska w Helu jest dla mnie najciekawszym, obok fokarium, obiektem na Helu. Historia ceglanej latarni morskiej w Helu sięga XIX wieku. Zaczęto ją budować w 1806 roku a uruchomiono w 1827 roku. Przetrwała w tamtej formie do 19 września 1939 roku, kiedy to została wysadzona przez obrońców Półwyspu Helskiego. W czasie wojny ruch niemieckich okrętów wpływających do Zatoki Gdańskiej wymusił wybudowanie nowej latarni.

Latarnia Morska w Helu
Obecna latarnia powstała w 1942 roku. Ma charakterystyczną budowę ośmiokątnego ostrosłupa z ciemnobrunatnej cegły. Wieża wysoka jest prawie na 42 metry. Na jej szczyt wchodzi się wąskimi schodami. Po wyjściu na górę podziwia się widoki zza szyby, bo nie ma możliwości wyjścia na taras, jak na latarni Rozewie.

Widok z latarni w Helu

Skrócona historia latarni na jednej z tablic.
Książka „Polskie latarnie morskie na pocztówkach”
Podczas oczekiwania na wyjście zaciekawiła mnie pewna książka. Ponieważ zbieram pocztówki, moją uwagę przykuła pięknie wydana książka, na papierze kredowym, autorstwa Pana Apoloniusza Łysejko

Książkę „Polskie latarnie morskie” na pocztówkach” kupiłem w latarni na Helu
„Polskie latarnie morskie na pocztówkach” to bogato ilustrowana opowieść o powstaniu i historii wszystkich latarni morskich, łącznie z już nieistniejącymi. W mojej biblioteczce to pozycja szczególna, łączy bowiem dwa hobby: zbieranie pocztówek i latarnie morskie. Polecam wszystkim kolekcjonerom i zbieraczom pocztówek i kart pocztowych!

Książka „Polskie latarnie morskie na pocztówkach” autorstwa Apoloniusza Łysejko
Inne atrakcje na Półwyspie Helskim
Największą atrakcją dla dzieci było oczywiście fokarium. Znajduje się przy pięknym porcie morskim. Warto zobaczyć także kopiec Kaszubów „Początek Helu”, rezerwat przyrody Helskie Wydmy, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz liczne obiekty militarne.

„Początek Helu”
O pozostałych atrakcjach Helu, jego historii, ciekawej pielgrzymce łodziami rybackimi i innych ciekawostkach przeczytacie na stronie hel.pl