Przeczytałem”Gambit Królowej” Waltera Tevisa

Książkę „Gambit Królowej” dostałem pod choinkę. Ponieważ gram amatorsko w szachy, przeczytałem ją „jednym tchem”. To pierwsza książka przeczytana przeze mnie w tym roku.

„Gambit Królowej” Waltera Tevis’a

Treść książki

Ośmioletnia Beth Harmon trafia do domu dziecka Methuen w stanie Kentucky. W tej trudnej rzeczywistości odnajduje się dzięki zielonym pigułkom uspokajającym, które 'rozluźniały jakiś supeł w jej żołądku’. W tutejszej piwnicy dzięki woźnemu poznaje swoją życiową pasję – szachy, która towarzyszy jej w dalszym życiu, już po opuszczeniu domu dziecka i przeniesieniu do rodziny adopcyjnej.

Moje odczucia

To najlepsza książka, jaką czytałem w ostatnich pięciu latach. Podczas czytania odkrywa się nie tylko losy bohaterki. To książka, która zachęca do posiadania pasji, które czasem stają się treścią życia. Pokazuje też los młodej dziewczynki, która mimo trudnej sytuacji życiowej nie poddaje się i konsekwentnie dąży do kolejnych celów pnąc się po kolejnych szczeblach swojej kariery szachowej.

Szachy są właśnie taką grą, która może towarzyszyć przez całe życie. Nie musi to być gra na najwyższym poziomie – ważne że sprawia nam przyjemność, daje wytchnienie i wyzwala pozytywne emocje. Dlatego zachęcam Was do poznania zasad królewskiej gry i spędzania miłych chwil nad szachową deską…

Podstawowe informacje:

  • Autor: Walter Stone Tevis (1928-1984)
  • Tytuł oryginału: The Queen’s Gambit
  • Tłumacz na język polski: Hanna Pastuła-Lewicka
  • 260 stron
  • ISBN: 978-83-8191-051-4
  • Wydawnictwo: Czarne

 

Głośny ostatnio film nakręcony na podstawie tej książki bije rekordy oglądalności. Wkrótce planuję go obejrzeć…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Książki, Szachy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz