Zwiedzanie Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Dzisiaj mija 138-ma rocznica urodzin jednego z moich ulubionych pisarzy, którym bez wątpienia jest Kornel Makuszyński. Urodził się w Stryju 8 stycznia 1884 roku a prawie całą młodość spędził we Lwowie. Ostatni dzień rodzinnego pobytu w Zakopanem przeznaczyłem na zwiedzanie Willi Opolanka, w której mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się w willi Opolanka przy ulicy Przerwy-Tetmajera 15, gdzie mieszkał wraz z małżonką.

Miał dwie żony. Po raz pierwszy ożenił się w 1911 roku z Emilią Bażeńską, którą poznał rok wcześniej we Lwowie. Niestety, 15 lat później Emilia zmarła na gruźlicę. 30 sierpnia 1927 roku Makuszyński ożenił się powtórnie ze śpiewaczką Janiną Gluzińską. W listopadzie 1944 roku zamieszkał z nią na stałe w Zakopanem.  Zmarł 31 lipca 1953 roku i został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.

Muzeum Makuszyńskiego w Zakopanem

Był styczniowy, mroźny i słoneczny poranek. Ostatni dzień naszego rodzinnego pobytu w stolicy Tatr. Wstałem wcześniej niż zwykle i udałem się do Willi Opolanka. Chciałem zobaczyć, gdzie mieszkał znany mi z czasów szkolnych Kornel Makuszyński. Po kilkunastominutowym spacerze ukazała się moim oczom żółta elewacja Opolanki.

Powitała mnie bardzo miła starsza pani, która oprowadziła mnie po pokojach, gdzie mieszkał i pisał Makuszyński.  Większość tutejszych pamiątek zgromadziła jego żona Janina. Właśnie ze zgromadzonej przez nią kolekcji powstało muzeum. Sporo tu listów od dzieci z całej Polski, książek i pamiątek rodzinnych. Wśród eksponatów dostrzegłem pióro, przy pomocy którego powstawały rozległe rękopisy. Cztery pokoje składające się na mieszkanie poety ogrzewane było piecami kaflowymi…

Biurko, przy którym pisał Kornel Makuszyński w Zakopanem

Pióro Kornela Makuszyńskiego

Twórczość Makuszyńskiego w pigułce

Kornel Makuszyński najbardziej znany jest jako twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jest autorem Przygód Koziołka Matołka (piękne ilustracje do tego komiksu wykonywał Marian Walentynowicz), ale jest też autorem wielu pełnych humoru książek, a najbardziej znane to: „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Awantura o Basię” (na jej podstawie nakręcono dwa filmy i serial), „Szatan z siódmej klasy” (również nakręcono dwa filmy), czy też „Szaleństwa panny Ewy”, na podstawie której nakręcono film kinowy i serial telewizyjny. Wspaniałą pozycją, którą przeczytałem tuż po powrocie do domu była jego biografia, pełna wesołych wspomnień, napisana swobodnym żartobliwym językiem. To „Bezgrzeszne lata”. Nie czytałem lepszej biografii.

Egzemplarz książki „Bezgrzeszne lata”, jeden z eksponatów w Willi Opolanka

Jeśli lubicie zwiedzać miejsca związane z literaturą, szczerze polecam to muzeum. Willa przy Tetmajera 15 ma swoją duszę, swój niepowtarzalny urok.  W końcu jest to miejsce, w którym żył i tworzył chyba najweselszy pisarz dwudziestolecia międzywojennego…

Obecnie z powodu pandemii muzeum jest nieczynne do odwołania. Warto więc wcześniej upewnić się, czy można je już zwiedzać. Wystarczy, kliknąć w link do strony Muzeum, aby znaleźć telefon kontaktowy oraz więcej szczegółów z jego życia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Muzea i skanseny, Różne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz