Pierwszego października obchodzony jest Światowy Dzień Pocztówki. Z tej okazji chciałbym Wam opowiedzieć o swojej pasji zbierania pocztówek. Robię to już od czasów szkoły podstawowej, czyli prawie 30 lat – z każdego wyjazdu przywożę choćby jedną, na której wpisuję datę i okoliczność wyjazdu. Jak zacząłem przygodę z pocztówkami opowiem Wam innym razem, a dzisiaj chciałbym zachęcić Was do zbierania pocztówek naprawdę z całego świata przy pomocy pewnej strony internetowej.
Co to jest Postcrossing i jak to działa?
Strona internetowa postcrossing.com jednoczy pasjonatów pocztówek z całego świata. To międzynarodowy projekt umożliwiający wymianę pocztówek między ludźmi z całego świata. Dzięki niej moja kolekcja poszerzyła się o kilkadziesiąt sztuk z takich krajów jak: Chiny, USA, Finlandia, Rosja, Holandia, Hiszpania czy Mołdawia. Na czym polega zabawa i od czego zacząć?

Strona logowania serwisu postcrossing.com
Najpierw należy założyć konto na stronie postcrossing.com , które jest całkowicie bezpłatne. Na swoim profilu możesz zamieścić krótkie informacje o sobie, o swoich zainteresowaniach oraz jaka tematyka pocztówek interesuje Cię najbardziej. Ja na przykład interesuję się szachami oraz latarniami morskimi. Napisałem więc, że interesują mnie widokówki związane z tą tematyką. Jeśli np interesujesz się zamkami i pałacami, możesz zebrać sporą ich kolekcję z całego świata. Jeśli kochasz góry, z czasem możesz mieć niezłą kolekcję z górami z całego globu. Ja swoją przygodę rozpocząłem w 2012 roku, ale po wysłaniu kilku pocztówek zawiesiłem aktywność aż do tego troku.
Następnie trzeba wylosować osobę, do której wyślesz pocztówkę. Wraz z adresem pojawi się unikalny numer kartki, np. PL-561964 . Ten numer koniecznie wpisujesz na kartkę. Kiedy pocztówka dotrze do odbiorcy, ten zarejestruje ją w systemie wpisując ten numer a Ty otrzymasz powiadomienie, że pocztówka dotarła. Wówczas ktoś wylosuje Ciebie! Nigdy nie wiesz, z jakiego kraju otrzymasz karteczkę. Każda otrzymana pocztówka jest więc miłą niespodzianką.

Chcąc wysłać pocztówkę, losujesz ją wybierając „Send a postcard”, natomiast otrzymaną pocztówkę rejestrujesz na stronie klikając nieco niżej „Register a postcard”. Proste, prawda?
Korzyści z uczestnictwa
Co można zyskać uczestnicząc w tej pocztówkowej przygodzie? Powiem Wam krótko, jak to wygląda u mnie. Przede wszystkim powiększam kolekcję pocztówek oraz poszerzam swoją wiedzę geograficzną świata. Na przykład pocztówka, którą wysłałem przed kilkoma dniami pokona około 6 tysięcy kilometrów, do rosyjskiego miasta Czyta. To miasto położone jest w południowej Syberii a zamieszkuje je ponad 300 tysięcy ludzi. Urodził się tu m. in. polski architekt Maciej Nowicki, który wraz z żoną zaprojektował i wybudował Dom Wycieczkowy w Augustowie (dzisiejszy zajazd Hetman). Takie informacje i ciekawe szczegóły staram się zapamiętywać, co zwiększa moją wiedzę.
Przy pomocy otrzymanych pocztówek poszerzam też wiedzę historyczną. Czytam o miastach czy miejscach z nimi związanych pod kątem historii i pochodzenia. Na przykład jakiś czas temu otrzymałem pocztówkę od Nadii z Mołdawii z miasta Rybnica. Wiecie co to za miasto? Nie uwierzycie! Rybnica została założona w 1628 roku i należała do Polski! W 1789 roku położone było w województwie bracławskim w prowincji małopolskiej Korony Królestwa Polskiego. W 1793 roku w wyniku II rozbioru Polski Rybnica została przyłączona do Rosji. Do dzisiaj działa tu polska parafia rzymskokatolicka pw. św. Józefa, z mszami m.in. w języku polskim.
Jeśli poszukujecie nowego hobby, zachęcam Was do przyłączenia się do zabawy. Może się okazać, że pocztówki zespolą Wasze dotychczasowe zainteresowania w jedną całość… Życzę Wam pięknych i interesujących pocztówek!
Witam!
Ja też kolekcjonuję pocztówki, ale tylko przedwojenne i tylko z mojego miasta(dawna Piła – Schneidemuhl). Niestety, jest to o wiele trudniejsze, czasochłonne i kosztowne. Zapraszam na moją stronę, prezentuję wszystkie moje pocztówki, do tego zdjęcia i drobne przedmioty.
Panie Macieju,
wspaniała pasja. Rzeczywiście, zdobywanie pocztówek z dawnych lat wymaga wysiłku, sporo poszukiwań i poświęcenia czasu. Jestem pełen podziwu Pana zaangażowania i życzę wytrwałości i zdobywania kolejnych egzemplarzy
Pocztówki stanowią nietuzinkową pamiątkę. To piękny pamiętnik z podróży… Wystarczy wpisać datę, miejsce pobytu i kolejne kartki pamiętnika zapisane 🙂
Pocztówki! Uwielbiam je i traktuję jako pamiątki z podróży. Gromadzę zwłaszcza te z Polski, ale stronka, którą opisujesz wydaje się być bardzo ciekawa. Niesamowite jest to, że pocztówka wysłana przez Ciebie pokonała 6 tys. km!