Wyprawa z dziećmi na górę Cergowa

Dzisiaj chciałbym zachęcić Was do wyjścia na górę Cergowa. Ostatnio wybraliśmy się tam z naszymi córkami” 10-letnią Emilką i 8-letnią Zuzią. Nasza trasa wiodła od strony Jasionki. Wyszliśmy na szczyt w półtorej godziny z małymi przerwami na odpoczynek.

Wejście od strony Jasionki

Góra Cergowa, 716, Dukla

Drogowskaz na górę Cergowa od strony Jasionki

W Dukli kierujemy się w kierunku Jasionki, mijamy zakręt z figurką Matki Boskiej na kamiennym cokole i dojeżdżamy do przystanku, gdzie strzałka kieruje nas do parkingu. Zjeżdżamy z asfaltu i około 400 m jedziemy polną drogą. U podnóża góry wita nas mały i nieutwardzony parking. Odradzam wyprawę w to miejsce w porze deszczowej lub zaraz po deszczu. Przez początkowy odcinek trasy również grzęźniemy w błocie, ale potem idzie się już lepiej. Mijamy stacje radosne Maryi i dochodzimy do rezerwatu przyrody i Złotej Studzienki św. Jana z Dukli

Góra Cergowa, stacje,

Góra Cergowa

Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze

Docieramy do miejsca, gdzie strumyk przecina nasz szlak. Spotykamy tu wiele żab w okresie godowym. Jest tu trochę grząsko, ale dajemy radę 🙂

Góra Cergowa, rezerwat przyrody

Góra Cergowa

 

Złota Studzienka św. Jana z Dukli

Docieramy do miejsca, w którym znajduje się źródełko i kapliczka z figurą św. Jana z Dukli.Woda nadaje się do picia, można więc ugasić pragnienie i udać się dalej.

Złota Studzienka, Dukla, Cergowa

Złota Studzienka Cergowa

Trasa za Złotą Studzienką

Tuż za złotą Studzienką mamy najtrudniejszy odcinek. Nie ma tu żadnej dróżki ani schodów. Wychodzimy na dość stromą skarpę i przed nami już „tylko” trasa szeroką dróżką, lekko pod górkę. Idziemy grzbietem, gdzie dość mocno wieje. Mijamy piękne buki i wreszcie docieramy na szczyt.

Cergowa buki

Cergowa

 

Docieramy do szczytu

Na samym szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się piękny horyzont. Widoki rekompensują nam wysiłek włożony w wyjście. Naprawdę warto było tu wejść, mimo, że słońce akurat schowało się za chmurami a okoliczne doliny spowiła lekka mgła. Z jednej strony w dolinie widać Jasionkę i z drugiej bieszczadzkie szczyty (foty poniżej).

Cergowa szczyt

Widoki z góry Cergowa

Widoki z Cergowej

Ze szczytu schodziliśmy już szybciej 🙂 Zejście przy zmęczonych nogach zajmuje nam około 45 minut. Naszą przygodę zaczęliśmy o godzinie piętnastej, ale udało się odjechać przed zmrokiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Góry i górki, Podkarpacie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz