W Mazurach powstanie podwórko talentów NIVEA


W Mazurach, w powiecie kolbuszowskim, na placu szkoły podstawowej powstanie podwórko talentów NIVEA. W zakończonym niedawno głosowaniu ta mała podkarpacka miejscowość zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu w kategorii „Miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców”. Warto podkreślić, że w edycji 2020 Mazury otrzymały największą liczbę głosów spośród wszystkich, również tych największych miejscowości w Polsce! Wielki szacunek i gratulacje!

Wieś Mazury.

Powszechna mobilizacja

Dobry start i konsekwencja w działaniu zdecydowały o końcowym sukcesie. Stan gotowości w Mazurach widać było od pierwszego dnia. Warto zaznaczyć, że od początku do końca ta mała wioska zajmowała czołowe miejsce w swej kategorii. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i ich rodzin udało się osiągnąć, wydawałoby się, niemożliwy wynik dla tak małej miejscowości. W czasie trwania akcji oddanie głosu stało się dla wielu codzienną rutyną. Cała wieś tym żyła i większość rozmów, co zrozumiałe, toczyło się wokół podwórka talentów… Aż „sen się spełnił”.

Od pierwszego dnia głosowania szkoła z Mazurów była na czele stawki. Tak już zostało do końca.

 

Ranking miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców

Zebrałem krótkie informacje o pięciu miejscowościach z największą ilością głosów w kategorii najmniejszych miejscowości:

  1. Mazury, 27 868 głosów, wieś w województwie podkarpackim w gminie Raniżów, licząca wg Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011roku 857 mieszkańców. Położona jest na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej.
  2. Piaseczno, 27 551 głosów, wieś kociewska położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew licząca wg spisu ludności z 2011 roku 781 mieszkańców
  3. Dobrzejewice, 26 101 głosów, jest to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Obrowo. Liczyła 772 mieszkańców na dzień 31 grudnia 2018r.
  4. Tułowice, 25 112 głosów, miasto w województwie opolskim będące siedzibą gminy Tułowice. Miejscowość uzyskała status miasta z dniem 1 stycznia 2018r, liczy 4011 mieszkańców (dane na dzień 30 czerwca 2019)
  5. Brzeszcze, 25 065 głosów, miasto w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brzeszcze. Na dzień 10 czerwca 2016 roku mieszkało tu według GUS 11 474 osób.

Najbardziej poszkodowana wydaje się być Libusza, która przez wiele dni mieściła się w pierwszej piątce, ale ostatecznie uplasowała się na szóstym miejscu gromadząc 24 964 głosy. Zabrakło jej jedynie 101 głosów do sukcesu…

Końcowa klasyfikacja we wszystkich trzech konkurencjach

W kategorii najmniejszych miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców brało było aż 151 placówek z całej Polski. Z województwa podkarpackiego, poza Mazurami, w rywalizacji brały udział także szkoły z Nowej Sarzyny oraz Żołyni.

Klasyfikacja końcowa szkół z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców Edycja 2020.

Dla porównania, w kategorii miejscowości od 20 do 60 tysięcy mieszkańców uczestniczyło jedynie szesnaście szkół. Najlepsza z nich, szkoła podstawowa z Kościerzyny, zdobyła 6 768 głosów. Jedynym reprezentantem z województwa podkarpackiego w tej kategorii była szkoła podstawowa Nr 8 w Tarnobrzegu.

Klasyfikacja końcowa szkół z miejscowości od 20 do 60 tysięcy mieszkańców

W kategorii miast powyżej 60 tysięcy uczestniczyły 23 miasta. Zwycięzcą okazał się Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Charles de Gaulle’a w Poznaniu, który zgromadził w sumie 8112 glosów. Startowały też dwie szkoły z Rzeszowa, stolicy Podkarpacia. Obie znalazły się w stawce drugiej dziesiątki.

Klasyfikacja końcowa miejscowości powyżej 60 tysięcy mieszkańców, Edycja 2020

Pełne wyniki głosowania znajdziecie Państwo na stronie: https://podworko.nivea.pl/

Korzystając z okazji tego sporego sukcesu chciałbym przybliżyć Wam kilka szczegółów związanych z miejscowością Mazury:

 Mazury posiadają swój herb

Sporą ciekawostką jest fakt posiadania przez tę malutką miejscowość własnego herbu. Został on uchwalony przez zebranie wiejskie dnia 19 kwietnia 2015 roku i od tej pory używany jest przez Sołtysa, tutejszą OSP, Szkołę Podstawową i inne działające tu organizacje. Więcej szczegółów oraz jego symbolikę znajdziecie na oficjalnej stronie wsi Mazury

Herb wsi Mazury, gmina Raniżów

 

Znane osoby z Mazurów

Najbardziej znaną osobą z tej małej miejscowości jest niewątpliwie generał Wojska Polskiego Bronisław Kwiatkowski. Urodził się w Mazurach 5 maja 1950 roku. Uczestniczył w wielu międzynarodowych misjach wojskowych, m. in. w Syrii i Iraku. W uznaniu zasług 11 listopada 2006 roku został odznaczony najwyższym współczesnym odznaczeniem – Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Jest patronem tutejszej szkoły.

Inną znaną postacią jest Zofia Korzeńska. Urodziła się 26 marca 1931 roku w Mazurach. To poetka, emerytowana nauczycielka i bibliotekarka. Przetłumaczyła z języka francuskiego jedno z dzieł Arbelet Claire. Była członkiem warszawskiego oddziały Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydała kilka tomików poetyckich. Jest autorem bardzo ciekawego dzieła o gwarze swej rodzinnej miejscowości: „Z dawnych lat – gwara i obyczaje wsi Mazury”. Zmarła 15 września 2016 roku i pochowana jest na tutejszym cmentarzu.

Książki pani Zofii Korzeńskiej o gwarze i zwyczajach Mazurów

Przy tej okazji chciałbym zaproponować pomysł na organizację konkursu poetyckiego ku pamięci Zofii Korzeńskiej. Mogłaby to być twórczość związana z tematyką lasowiacką,  dawnej wsi czy po prostu tematyka wiejska. Podobny konkurs organizowany jest m. in. w Lubeni „O lubeński dzwon” dla uczczenia pamięci tamtejszej poetki Stanisławy Kopiec. Myślę, że byłby to fajny sposób promocji Mazurów.

Zespół obrzędowy Mazurzanie

Zespół powstał w 1997 roku. Założycielką zespołu jest Pani Emilia Adamczyk, która przez lata była kierowniczką zespołu. Zespół uczestniczył w wielu festiwalach i imprezach okolicznościowych oraz konkursach folklorystycznych. Przez cały okres działalności zdobył wiele nagród.

Występ zespołu Mazurzanie na Podkarpackim Weselu, Raniżów, rok 2010. Przedstawienie dotyczyło powrotu z kościoła.

Sam początek tak wspomina Pan Stanisław Samojedny w książce: „20 lat Zespołu ‘Mazurzanie’ z Mazurów”:

„Pewnego marcowego dnia 1997 roku przyszedł do mnie Pan Jan Adamczyk, opowiedział o nowym zespole, i poprosił o merytoryczną dla nich pomoc. Pomysł trafił od razu na podatny grunt. Już po dwóch telefonach byłem umówiony z Panią Jolantą Dragan, etnografem z Muzeum Kultury Ludowej z Kolbuszowej. Duży zapał i wielki potencjał w mazurzankach został dostrzeżony od razu przez nową panią konsultantkę. I tak rozpoczęła się bardzo dobra współpraca, a dla zespołu rozpoczął się czas wielkiej przygody z kulturą.”

Występ zespołu „Mazurzanie” w ramach Podkarpackiego Wesela, Rymanów Zdrój, 2014

Obróbka lnu, zespół Mazurzanie w kolbuszowskim skansenie, rok 2016.

Mazurska Izba Regionalna

Z inicjatywy Pana Jana Adamczyka powstała Izba Regionalna. W budynku dawnego przedszkola zgromadzono wiele eksponatów używanych w gospodarstwach dawnej wsi oraz pamiątek związanych z miejscowością. Większość nagromadzonych przedmiotów podarowanych jest przez mieszkańców. Izba pełni rolę edukacyjną. Odwiedzana jest przez wycieczki szkolne i przedszkolne, ale można ją również odwiedzić indywidualnie po wcześniejszym umówieniu się. Szczegóły podane są na stronie wsi Mazury

Izba Regionalna w Mazurach.

Zespół Wawele z koncertem w Mazurach

Na jednym z mazurskich pikników Mazurskie Mecyje z koncertem gościł zespół Wawele, znany choćby ze swojego największego przeboju „Biały latawiec”, Mazury 2018

 

Książka o historii Mazurów

Z okazji jubileuszu powstania wsi Ossówka-Mazury ukazała się książka autorstwa Pana Benedykta Popka „Zarys dziejów wsi Mazury 1569-2019”. Przeczytałem tę książkę z wielkim zaciekawieniem, polecam wszystkim miłośnikom historii regionalnej.

 

Mazury na pocztówkach

Jednym z moich hobby jest zbieranie pocztówek. Z wielką przyjemnością dołączyłem do mojej kolekcji również te związane z Mazurami… Dla osób, które podobnie jak ja zbierają pocztówki mam niespodziankę. Wyślę trzy pocztówki do trzech osób, które w pierwszej kolejności napiszą na adres: kontakt@mojapodloga.pl .

Przykład tej małej wsi to dowód na to, że w małych miejscowościach mieszkają ludzie z wielkim zapałem do pracy. To właśnie w ludziach z pasją drzemie potencjał, który potrafi zdziałać bardzo wiele… Już wkrótce powstanie tu plac zabaw zasponsorowany przez znaną polską markę kosmetyczną NIVEA.

Jeszcze raz gratuluję wszystkim placówkom oświatowym, w których staną podwórka talentów i życzę kolejnych sukcesów…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podkarpacie i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz