Światowy Dzień Książki 2022

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Obchodzony jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data została wybrana jako symboliczna literatury światowej. Tego dnia 1616 roku zmarli: Miguel de Cervantes, Wiliam Szekspir oraz peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych

John Donoghue, „Szachy ze śmiercią”, wydawnictwo Świat Książki

Z tej okazji chciałbym polecić Wam do przeczytania ciekawą książkę.  Niedawno wpadła mi w ręce. Jak już pewnie wiecie, amatorsko gram w szachy i lubię książki o tematyce szachowej. To jedna z pozycji, którą przeczytałem jednym tchem – „Szachy ze śmiercią”.  Jeden z więźniów obozu w Auschwitz, francuski Żyd Emil Clement, z zawodu zegarmistrz, cieszy się opinią niepokonanego szachisty. Już po wojnie na turnieju szachowym siada naprzeciwko nazisty, którego znał właśnie z obozu… To powieść o niezwykłej relacji między nazistą a Żydem.

Najwięcej książek mam związanych z szachami, ale nie tylko. Interesuję się też twórczością Marii Konopnickiej i mam sporo książek związanych z poetką. Najcenniejszą perełką są „Poezye” wydane na początku XX wieku przez wydawnictwo Gebethnera i Wolfa.

Moje książki związane tematycznie z szachami, Marią Konopnicką i morzem

A jakie książki Wy lubicie czytać?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Książki, Szachy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz