Ruchome wydmy znajdują się w Słowińskim Parku Narodowym, na Mierzei Łebskiej. Dlaczego ruchome? Ponieważ wiejący z zachodu wiatr przemieszcza piasek w kierunku wschodnim. W ten sposób wydmy przemieszczają się z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy. Najbardziej znaną wydmą jest Wydma Łącka, której widok zapiera dech w piersiach. Naprawdę watro tu przyjechać!
W czasie obniżenia jakości edukacji poprzez lockdowny i naukę zdalną nasze wspólne wyjazdy rodzinne pełnią też rolę edukacyjną. Dzieci w podróżach wiele się uczą a pobyt w takich miejscach daje im wiele więcej niż informacje podręcznikowe. Tak było i tym razem.
Jak dojechać do wydm?
Aby dotrzeć na wydmy trzeba dotrzeć do Rąbki, miejscowości położonej obok Łeby. Potem przez około 5 km trasa wiedzie do Muzeum Wyrzutni Rakiet i stamtąd trzeba jeszcze przejść niecałe dwa kilometry do wydm.
Do Rąbki można dotrzeć meleksem, rowerem oraz pieszo. Jest tutaj też spory parking samochodowy, na którym można zostawić auto i dalej udać się meleksem lub pieszo. My przyjechaliśmy tutaj z Łeby meleksem. Koszt dla naszej czteroosobowej rodziny wyniósł 24 złote.
Znajduje się tutaj wejście do Słowińskiego Parku Narodowego. Bilety kupujemy w kasie lub online na platformie eparki. My nabyliśmy wejściówki w kasie i w dalszą drogę udaliśmy się spacerkiem. Koszt biletów dla czteroosobowej rodziny wysiósł 21 zł .

Trasa do wydm przez Słowiński Park Narodowy
Trasa do wydm jest wyśmienicie przygotowana. Alejki są pokryte asfaltem, jest oddzielna trasa dla pieszych, oddzielna dla rowerów i meleksów. W piękny, słoneczny dzień (24*C) szliśmy spacerowym krokiem półtorej godziny. Był to wspólnie spędzony czas poświęcony na poznawanie przyrody i rozmowy „o wszystkim”. Tak dotarliśmy do Muzeum Wyrzutni Rakiet, gdzie odpoczęliśmy przy kawie i lodach.
Wreszcie docieramy do celu.Naszym oczom ukazują się przepiękne widoki.Uzupełniamy płyny i wchodzimy na pustynne tereny… Właśnie! Udając się tutaj nie zapomnijcie wziąć ze sobą zapas wody mineralnej!

Wydma Łącka w pełnej okazałości
Informacja dla miłośników rowerów: Przy samym wejściu na wydmy znajduje się parking dla rowerów, gdzie w cenie 10 złotych (cena w przyszłym roku może być wyższa) można zostawić rower.
Droga powrotna brzegiem morza
Spędziliśmy tu piękne, słoneczne chwile. Przy temperaturze 24 stopni piasek był cieplutki, ale nie parzył w stopy. Nacieszyliśmy więc oczy pięknym widokiem ze szczytu wydmy i na jezioro i na morze i ruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem wzdłuż brzegu morza. Nigdy wcześniej nie szliśmy takiego długiego odcinka brzegiem morza. Piękne uczucie, kiedy idziesz pustą plażą, słyszysz tylko szum morza a fale obmywają Ci stopy…
Do Łeby wróciliśmy około siedemnastej, więc była to całodniowa wyprawa. Zmęczeni, ale zadowoleni. Zwiedzanie wydm to nie tylko raj dla oczu, ale ruch na świeżym powietrzu i spora dawka jodu…
Obiad zjedliśmy z wilczym apetytem. Podczas pobytu w Łebie mieliśmy swoje ulubione miejsca, w których jedliśmy świeże i niedrogie posiłki. Przeczytacie o tym we wcześniejszym wpisie: Wakacje w Łebie – gdzie zjeść bez paragonów grozy
Jeśli planujecie wakacje w Łebie, polecam też wyjazd do latarni morskiej Czołpino. To najdalej położona od zabudowań latarnia tęskni za turystami…
Pani Aneto, ciekawy dokument o człowieku, który o wydmach wie chyba wszystko. Dziękuję za polecenie filmu, sporo w nim ciekawostek.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Wydmy zawsze bardzo mi się podobały. Nawet znalazłam interesujący materiał https://cyfrowa.tvp.pl/video/ludzie-i-ich-historie,czlowiek-z-wydm,58349355 . „Człowiek z wydm” warto go zobaczyć