Rajd Małych Rowerków w Świętoniowej

W pierwszą niedzielę sierpnia moje dwie córki wzięły udział w pięknej imprezie zorganizowanej dla najmłodszych miłośników dwóch kółek. To była już szósta edycja Rajdu Małych Rowerków na terenie Gminy Przeworsk. W każdym roku odbywa się w innej miejscowości na terenie gminy a tegoroczna trasa wiodła przez Świętoniową. Uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy: na 1 kilometr, na 3 kilometry oraz najdłuższy odcinek na 6,5 kilometra. Start i meta znajdowały się na stadionie LKS Wisłok Świętoniowa.

Moje dwie rowerzystki stanęły na starcie średniej trasy. Ruszyliśmy w kilkudziesięcioosobowym peletonie w piknikowej atmosferze. Przy bezchmurnej pogodzie delektowaliśmy się jazdą na rowerze, wśród pięknych łąk i pasących się na nich zwierząt. Wszystko to dawało obraz prawdziwej sielskiej wsi. Miło było popatrzeć jak w jednej grupie jadą rodzice z dziećmi, nigdzie się nie śpieszą, rozmawiają, uśmiechają się do siebie i mają tylko jeden cel – dojechać do mety. Na finiszu każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal oraz słodki upominek. Dla tych chwil warto było pojechać prawie 30 kilometrów…

Na chwilę przed startem w 6. Rajdzie Małych Rowerków

Jesteśmy na mecie

Najprzyjemniejsza chwila, kiedy Wójt Gminy Przeworsk, Pan Daniel Krawiec wręcza pamiątkowe medale i dyplomy uczestnictwa.

Patrząc na radość moich i innych dzieci, pragnę podziękować wszystkim tym, którzy włożyli w to przedsięwzięcie choćby małą cząstkę, bo widać wielką pasję i zaangażowanie Organizatorów. Strażacy z okolicznych jednostek zabezpieczali wyścig i eskortowali peleton. Co roku ideą Rajdu jest „zorganizowanie aktywnej formy spędzania czasu wolnego dla dzieci, promocja sportu, zdrowego stylu oraz promocja Gminy Przeworsk i regionu”.

Dlatego w przyszłym roku impreza odbędzie się w kolejnej miejscowości Gminy Przeworsk. Warto tu przyjechać ze swoimi dziećmi, a więc… do zobaczenia za rok. Jeśli zechcecie tu przyjechać, pomyślcie o tym wcześniej. Do Rajdu trzeba się wcześniej zapisać i dostarczyć wymagane dokumenty. Naprawdę warto.

Medale tegorocznego Rajdu stanowią piękną pamiątkę z wakacji…

Świętoniowa w kilku zdaniach

Wieś Świętoniowa powstała prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1394, kiedy Jan z Tarnowa wydał przywilej na mocy którego wieś Swantonowa Wola, została przekazana w darowiznę Zakonowi Stróżów Grobu Chrystusowego w Przeworsku.

Od 1928 roku istnieje tu parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ramach ciekawostki nadmienię, że parafia pod tym samym wezwaniem znajduje się w innej podkarpackiej miejscowości – w Mazurach, w których w tym roku powstanie podwórko talentów NIVEA.

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 roku Świętoniowa liczyła 889 mieszkańców. (informacje zebrałem na stronie wikipedi)

Jeśli chcecie obejrzeć więcej zdjęć z tegorocznej edycji Rajdu to zajrzyjcie na stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku. Gratuluję Organizatorom tak wspaniałej imprezy a wszystkich miłośników rowerów zachęcam do przybycia tu z dziećmi za rok…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podkarpacie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz