Latarnia Czołpino w drodze po srebrną odznakę BLIZA

Latarnia morska Czołpino znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, około kilometra od brzegu Morza Bałtyckiego. Jest to jedna z najniższych latarni polskiego wybrzeża. Można powiedzieć, że jest pustelniczką wśród naszych latarni, bo znajduje się z dala od zabudowań. Warto ją odwiedzić.

Latarnia Czołpino / Leuchtturm Czołpino

Kolejna pieczątka w paszporcie BLIZA

Podczas wakacji w Łebie przyjechaliśmy podelektować się widokiem z jej szczytu. Była to okazja do zdobycia kolejnej pieczątki do paszportu Bliza. To jedenasta latarnia morska, którą zdobyłem razem z moją córką, Emilką. Do otrzymania srebrnej odznaki zostały nam już tylko dwie blizy: Świnoujście i Niechorze.

Jak zdobywa się odznakę BLIZA? Trzeba zwiedzić trzynaście latarni morskich na polskim wybrzeżu i potwierdzić w specjalnym paszporcie wizytę. Jeśli jesteście zainteresowani, przeczytajcie mój wcześniejszy wpis: Jak zdobyć odznakę turystyczną BLIZA. Dowiecie się, gdzie kupić taki paszport oraz jak zdobywać trzy stopnie odznaki: brązowy, srebrny i złoty.

Ciekawa pieczątka zdobyta w latarni morskiej Czołpino do paszportu Bliza / Das Stempel in BLIZAs Pass

Droga do latarni

Jak dotarliśmy do latarni? Ponieważ poruszaliśmy się samochodem, najpierw musieliśmy dotrzeć do leśnego parkingu Czołpino. Po zaparkowaniu auta wykupiliśmy bilety do Słowińskiego Parku Narodowego. Ceny biletów wynoszą odpowiednio (można płacić kartą):

Osoba dorosła: 7 zł

Bilet ulgowy: 3,5 zł

Ruszyliśmy pieszo wyznaczonym szlakiem zastępczym, który obowiązuje w czasie prac przy podejściu do latarni. Szliśmy około półtora kilometra podziwiając piękno przyrody Słowińskiego Parku Narodowego.

Na szczycie wydmy latarnia ukazała się nam w całej okazałości. Co ciekawe, bilet wstępu kupuje się tu już na szczycie latarni, tuż przed wyjściem na balkon. Ceny biletów: 4 złote płacą osoby dorosłe i 2 złote wynoszą bilety ulgowe. Latarnia wysoka jest jedynie na 25,2 metra, ale jej położenie na szczycie zalesionej wydmy pozwala ucieszyć oko pięknymi widokami. Widać stąd Wydmy Czołpińskie (są dużo mniejsze od tych najsławniejszych Wydm Łąckich).

latarnia Czołpino. Widok na wydmy

Widok z latarni morskiej Czołpino na wydmy.

Tą samą trasą wróciliśmy na leśny parking. Opłata jest niewielka, bo zaledwie 2 złote za godzinę. Dopisała nam pogoda – było słonecznie, ale nie upalnie. Był to pięknie spędzony czas. Wybierając się tutaj nie zapomnijcie zabrać ze sobą wodę do picia i nakrycie głowy, bo w pobliżu nie ma sklepów…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Latarnie morskie i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz