Jesienny wypad do Muszyny

Muszyna to małe klimatyczne miasteczko nad Popradem w województwie małopolskim. Obecnie ma status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi pijalniami wód mineralnych, sanatoriami i parkami zdrojowymi. Można tu aktywnie odpocząć i naładować akumulatory. Dokładnie rok temu spędziliśmy tu weekend całą rodziną. Co warto tu zobaczyć?

Panorama Muszyny widoczna z ruin zamku starostów

Ruiny zamku starostów

Ruiny średniowiecznego zamku, pozostałości wieży i muru znajdują się na stromej górze o wysokości 527 m nad poziomem morza. Na szczyt wychodzi się wygodnymi alejkami. Nagrodą za wysiłek są niesamowite widoki na Muszynę i przepływający Poprad.

 

Ogrody sensoryczne

Na rozległym zboczu Suchej Góry znajdują się Ogrody Sensoryczne. Wspaniałe miejsce na rodzinny spacer czy randkę. Ten ogólnodostępny park został zaprojektowany zarówno do wypoczynku jak i do celów terapeutycznych i edukacyjnych. Jest podzielony na kilka stref, a najbardziej przypadła nam strefa baśni i legend o Muszynie. Znajdują się tutaj chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki wraz z opisem legend. Jeśli będziecietu ze swoimi pociechami, koniecznie tu zajrzyjcie. Więcej poczytacie o tym na stronie muszyna.pl

Ogrody sensoryczne w Muszynie

 

Cukiernia Kawiarnia Szarotka

Po długim relaksującym spacerze poszliśmy na aromatyczną kawę z ciachem. Trafiliśmy do nietuzinkowego miejsca, które zauroczyło mnie swoim wnętrzem od pierwszego otwarcia drzwi. Za nimi mały przedsionek, w którym zmieszany jest zapach książek z aromatem kawy. Dopiero za kolejnymi drzwiami czuć słodki aromat kawy i ciasta… Pełni szczęścia dopełnia wystrój wnętrza pełen książek i płyt winylowych. Polecam wszystkim amatorom doznań artystycznych i miłośnikom literatury…

Zainteresowanym zostawiam link do Fanpage: Kawiarnia Szarotka

Kawiarnia Szarotka w Muszynie

 

Cerkiew grekokatolicka św. Jakuba Młodszego w Powroźniku

Jest najstarszą cerkwią zbudowaną w polskich Karpatach. Zbudowano ją w roku 1600. Obecnie jest tu kościół rzymskokatolicki, jednak msze odbywają się w nowym pobliskim kościele. Do środka nie udało mi się wejść i bardzo tego żałuję, bo znajdują się tu ciekawe eksponaty, m. in. ikonostas z lat 1743-44 oraz ikona „Sąd Ostateczny” z 1923 roku.

Cerkiew św. Jakuba Młodszego w Powroźniku

 

Cerkiew św. Dymitra w Złockiem

Do tej dawnej łemkowskiej cerkwi dotarliśmy już po zmierzchu. Pod koniec listopada dni są bardzo krótkie i nie wszędzie docieramy do celu za dnia. Ale widok wnętrza świątyni wynagrodził nam wszystko.

Wnętrze cerkwi w Złockiem

Cerkiew obecnie pełni rolę parafialnego kościoła rzymskokatolickiego. Została zbudowana z drewna modrzewiowego w latach 1867-72. Nad ołtarzem widać wizerunki patriarchów Starego Testamentu oraz sporo ikon poniżej. W bocznym ołtarzu są wizerunki św. Cyryla i Metodego. Św. Cyryl trzyma papirus z ułożonym przez siebie alfabetem Cyrylicą, wg którego ułożona jest liturgia. Dzisiaj język zwany starocerkiewnym dał początek alfabetom wschodnim.

Obecna pandemiczna sytuacja uniemożliwia nam podróżowanie. Na razie zostają wspomnienia, ale w przyszłości warto wybrać się do Muszyny pocieszyć zmysły…

Miłego zwiedzania!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe miejsca i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz